HASAD ORGANİK GIDA .............................İSTANBUL İÇİ EVLERE ÜÇRETSİZ
Ana Sayfa  |  Alışveriş Sepetim |  Yeni Üyelik | Haberler | Hakkımızda  | Yardım |  İletişim 
Üye Girişi
Ürün Grupları
Alışveriş Sepetim
Fiyat Listesi
Günün Ürünleri
Organik Standart Sebze Meyve Kolisi 1 haftalık
Organik Kabak / Kg
Organik Kaymak
Sante Organik İnce ve Hassas Saçlar İçin Denge Şampuanı 200ml
Organik Tarhana / 500 Gr
Organik Kaşar Peyniri / 500 Gr Paket
Siryana Beyaz Peynir 500 Gr paket
E-Posta Listesi
Gizlilik Politikasını Okumak İçin Tıklayın
Ürün Arama
Bizden Haberler
Tüm Haberler
Ana Sayfa ORGANİK TAZE SEBZE ORGANİK TAZE SEBZELER Organik Kırmızı Mor Soğan / Kg

Organik Kırmızı Mor Soğan / Kg

Organik Kırmızı Mor Soğan / Kg

Ürün Kodu : 01235654
Fiyatı : 6,99 TL
Kdv Dahil Fiyatı : 6,99 TL
Stok Durumu : Stoklarımızda
Güncelleme Tarihi : 16.5.2015 21:40:00
Ürün Seçenekleri
KG
Bu Üründen Kg  
Karşılaştırma Sepetine Ekle
 
  • Ürün Bilgisi
  • Yorumlar (0)
  • Tavsiye Et
  • Önerileriniz

Ürün Detayları

 

SOĞAN TARIMI

soğanın faydaları soğan hakklnda

 

Giriş
Soğan; içerdiği vitaminler yanında mineral maddeler ve diğer besleyici maddelerle zenginliği, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği soğanın tüketimini her geçen gün arttırmakta buda üretime yansımaktadır.
Soğanın İklim İsteği
Soğan; iklim isteği yönünden seçicidir. Gün uzunluğu ve sıcaklık, soğan yetiştirmeyi sınırlayan iki önemli unsurdur. Bitkinin erken gelişme devresinde serin havaya ihtiyaç vardır. Fakat baş bağlama ve başın büyümesi için sıcaklığın fazla olması gerekir. Erken gelişme devresinde ortalama sıcaklık 13 ºC olmalıdır. Baş bağlamaya başladığı zaman sıcaklığı 21ºC ve başın olgunlaşması için de 24-27 ºC olması gerekir. Erken çeşitlerde gün uzunluğu 10-12 saat olunca baş b ağlama başlar. Çeşitlerin 13-15 saat gün uzunluğuna ihtiyaçları vardır. Erkenci çeşitler soğuk bölgelerde iyi ürün vermez.

Toprak İsteği
Soğan, besin değerli yeterli, hafif bünyeli topraklarda başlayarak tınlı ve nihayet pek ağır olmamak şartı ile hafif killi topraklarda da yetiştirilebilir. Soğan tarımın a en uygun topraklar; gevşe yapıda, yeterli miktarda su tutabilen, kök sisteminin yayıldığı sahalar serin, humuslu ve kolayca işlenebilen verimli topraklardır. Soğan, toprak PH'sına karşı çok hassastır. En uygun toprak PH'ı 6.0- 6.5 arasında olmalıdır.
YETİŞTİRME TEKNİĞİ
Ekim Nöbeti
Soğan yetiştirilecek arazide eğer önceden baklagillerden birinin tarımı yapılmışsa, arazide soğandan gayet iyi sonuç alınır.
Soğanın aynı yere arka arkaya kesinlikle ekilmemesi ve ancak en az üç yılda bir aynı yere soğan ekilmesi tavsiye edilebilir.

Çeşit
Çeşit ayrımında önemli rol oynayan şekil faktörü bakımından dünya pazarlarında en fazla arananlar yuvarlak ve yuvarlağa yakın şekilli olanlardır. Tohumluk, yetiştirme tekniği ve bakım şartları elverişli olduğu taktirde çeşitlerin soğan iriliğine göre dekardan 750-3000kg arasında ürün alınabilir.
Toprak Hazırlığı
Ekimden veya dikimden bir ay önce toprak durumuna göre 1-2 defa pullukla ve tam tavında iken sürülmelidir. Keseklerin ufalanması ve toprak yüzünde bulunan çeşitli bitki artıklarının temizlenmesi amacıyla tırmıklama yapılır ve böylece arazi tesviyesi de yapılmış olur. Soğan yumru bitki olduğundan ve toprak altında geliştiğinden toprağı bastıran ve sıkıştıran merdane, freze gibi aletlerle arazi sürülmemeli, arazi gevşek ve süngerimsi bir hale getirilerek ekim ve dikime hazır hale getirilmelidir.

Ekim
Soğan elde etmek için genellikle iki ekim veya dikim yöntemi uygulanır.
a) Tohumun doğrudan doğruya tarlaya ekilmek suretiyle başsoğan yetiştirilmesi,
Tohumdan başsoğan elde etmek için 30'ar cm ara ile açılan çizgilere soğan tohumları mibzerle ekilir. Seyreltme yapılacağı düşünülerek bolca tohum atılır. Tohumlar çimlenip fideler toprak yüzünde yetişmeye başladığı ilk 15 gün içinde yabancı otları temizlemek ve toprağı kabartmak amacı ile birinci çapa, bundan 3-4 hafta sonra da ikinci çapa yapılır ve ikinci çapa ile birlikte sıra üzerinde bitkiler arasında çeşidin iriliğine göre 6-10 cm mesafe bırakılacak şekilde seyreltme yapılır. Dekara ortalama olarak 2 kg tohum atılmalıdır. Tohum ekim zamanı, çeşidin erkencilik yeteneğine ve bölgenin ekolojik şartlarına göre tesbit edilir. Bununla birlikte genellikle tohumlar şubat ve mart aylarında ekilmekte ve mevcut şartlara göre temmuz ve eylül ayları arasında hasat olgunluğuna varmaktadır.
b) Önce tohumlardan arpacık denilen küçük soğanların elde edilerek bunların tarlaya dikilmesi suretiyle başsoğan yetiştirilmesi.
Arpacık soğanı yetiştirmek için genellikle 1.20-1.5 m. genişliğinde ve 3-5 m. uzunluğunda, zeminden 15-20 cm yükseklikte, tahta adı verilen geniş masuralar hazırlanır. Tohumlar metrekareye 5 gram hesabı ile tahtalar üzerine sıravari veya serpme suretiyle ekilir. Ekim,iklim ve toprak şartları ve yılın gidişine göre Şubat-Nisan ayları arasında yapılır. Ekimden sonra tohumların üzerine ya ince bir tabaka halinde "harç" örtülür veya bir tırmık vasıtasıyla tohumlar toprak içerisine aktarılarak hafifçe bastırılır. Sonra süzgeçli kovalarla yeteri kadar sulanır. Tohumlar 10-15 gün içerisinde çimlenerek toprak yüzeyine çıkarlar.Uygun koşullarda, ekimden 5-6 ay sonra arpacıklar olgunlaşır.
oranında protein vardır. Verimi, ekim zamanı ve çevre koşullarına bağlı olarak, 200-500 kg/da arasında değişmektedir
http://www.ziraatci.com/yetistir/sayfa.asp?konuid=224&manual=off

Soğan, her derde deva


Kansere karşı bile etkili olan soğanın faydaları saymakla bitmiyor. Her mutfakta olması gereken soğanın yararları ise şöyle:

Samsun Devlet Hastanesi Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, özellikle kırmızı soğanın güçlü bir sağlık koruyucu olduğunu açıkladı.


Kansere karşı önemli bir koruma sağlayan antioksidan etkili quarcetin açısından en zengin besinlerden olan soğanın, enfeksiyonlardan koruma gücü olduğu hatırtatan Dr. M. Emin Dinççağ, "Her mutfakta bulunması zorunlu olan soğanın birçok türü vardır.

En makbulü genelde çiğ yenen kırmızı soğandır. Kırmızı soğanda "flavanol" maddesi bulunur. Dolama hastalığına, sıcak külde közlenmiş kuru soğanın zarını çıkarıp sarmak sancıyı alır ve dolamayı olgunlaştırır.

Başağrısına, bir baş soğan ince kıyılarak haşlanır ve haşlanmış soğan, bir tülbent arasında alına bağlanırsa, ağrıyı dindirir. Şeker hastalığında, bol soğan yemek çok şifalıdır. Kalp krizi riskini azaltmak için içerisinde flavanol maddesi bulunan kırmızı soğandan her yemekte çiğ olarak biraz yemekte fayda vardır.

Vücuda batan ve içinde kalan bir maddeyi atmayı kolaylaştırmak için bir baş soğan sıcak külde közlenir, yarılır ve içine biraz beyaz sabun kıyılır ve bu yaranın üzerine sarılırsa vücudun içinde kalan yabancı cismin atılmasına yardımcı olur. Güzellik için, soğanla saçlar için bir kepek ilacı da yapılır. Üç baş kuru soğan ince ince kıyılır.

Bir bardakta tuvalet ispirtosuyla bir hafta bekletilip, sonra bu losyon bir şişeye süzülür. Saçlarınızı 1 litreye bu losyondan 3-4 damla ölçüsüyle hazırlayacağınız su ile yıkamak kepeği önler. Ancak bu küre bir hafta devam etmek gerekir" dedi.

 

Ev usulü...
Malzemeler
Hamuru için 35 g (2 çay kaşığı) kuru maya
1/2lt ılık su (60 derece)
!/4 kg un
30 g tuz

Üzeri için
1 adet kırmızı soğan, çok ince halkalar halinde doğranmış
2 adet domates, ince halkalar halinde doğranmış
20 adet siyah zeytin, çekirdekleri çıkarılmış
1 avuç taze kekik yaprağı
120 g taze keçi peyniri, 3 mm kalınlığında dilimlenmiş
Zeytinyağı


Hazırlanışı
Ilık suyu büyük bir kaba koyun. Mayayı bu suda eritip 5 dakika bekletin. Unun 750 gramını ve tuzu karışıma yedirin. Sulu karışıma yavaş yavaş unun geri kalanını da ekleyerek yoğurmaya devam edin. Hamur kaba yapışmayacak hale gelene kadar azar azar un ekleyin.Hamuru unlanmış tezgaha alın. Ellerinizi unlayıp hamuru yoğurmaya devam edin. Hamuru tezgaha vurarak olabildiğince uzun süre yoğurun. Hamur pürüzsüz, elastik ve yumuşak olunca zeytinyağıyla yağlanmış büyük bir kaseye alın. Üstünü streç filmle örtüp kabarması için ılık bir yerde bekletin. Yaklaşık 3 saat sonra hacminin iki katına çıkan hamuru 8 parçaya ayırın. Unlanmış tezgâhta üzerlerini bir bezle kapatarak 20 dakika daha bekletin.

Hamur parçalarını merdaneyle yaklaşık 2 mm kalınlığında açın. Fırını 250 derece ısıtın. Açtığınız hamurun üzerine önce peyniri, sonra kırmızı soğanı, domatesi, kekiği ve siyah zeytini koyup biraz zeytinyağı gezdirerek fırına atın. Peynir eriyip malzemeler kızarıncaya kadar pişirin.

Kırmızı soğan dolmasıKırmızı soğan dolması
KAÇ KİŞİLİK: 6
HAZIRLAMA SÜRESİ: 30 dk
PİŞME SÜRESİ: 20 dk
Malzemeler:
6 kırmızı soğan
2 çay bardağı sıcak su
2 çorba kaşığı domates salçası
Yarım kahve fincanı ayçiçeği yağı
Tuz
150 gr kuzu kıyma Kaynakwh:
kırmızı   soğan  dolması
3 domates
2 soğan
Yarım su bardağı pirinç
1'er çay kaşığı karabiber, kuru nane ve kimyon
4 diş sarımsak
Bir kaç dal maydanoz Malzemeler:
*Soğanları soyup üst kısımlarını kapak şeklinde kesin. İç kısımlarını çıkarın. İçi boş soğanları birer tatlı kaşığı ayçiçeği yağı ve tuz ilave edilmiş kaynar suda 2-3 dakika haşlayıp süzün. *Dolma harcını hazırlamak için soğan ve sarımsakları soyup kıyın. Domatesleri soyup doğrayın. Pirinci yıkayıp süzün. Kıymayı derin bir kaseye alın. Soğan, sarımsak, domates, pirinç, bir kaşık salça, tuz ve baharatı ilave edip iyice karıştırın. Soğanların içini dolma harcı ile doldurun. Hazırladığınız dolmaları bir tencereye dizin. *Sos için sıcak su, kalan salça ve ayçiçeği yağını bir kasede karıştırıp dolmaların üzerine gezdirerek dökün. Orta ateşte 20 dakika pişirin. Ocaktan alıp servis tabağına aktarın. Maydanozla süsleyip sıcak servis yapın.

Ürün Yorumları

Yorum Kaydı Bulunamadı

 Ürüne ait yorum kaydı bulunamadı! Ürüne ilk yorumu yazmak için tıklayınız. Bu ürüne yorum yazmak için tıklayınız.

Üye Giriş Formu

Değerli Ziyaretçimiz;
İşleme devam edebilmek için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.
Henüz üye değilseniz, Yeni Üye Kayıt Formu nu doldurarak üye olabilirsiniz.
Şifrenizi hatırlayamıyorsanız, Şifre Hatırlatma Formu nu doldurabilirsiniz.
Üye girişi yapmak için, lütfen e-posta adresinizi ve şifrenizi giriniz.
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Beni Hatırla :
   
 

Önerileriniz

Bu ürünün açıklamaları, fiyatı veya diğer özelliklerinin hatalı olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki formu doldurarak bize gönderebilirsiniz.
Siparişiniz ve diğer sorularınız için "Sipariş Yardım Formu" hizmetimizi kullanabilirsiniz.
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Güvenlik Kod Onayı
 
E-Posta Üyeliği
Yeniliklerder haberdar olmak için e-posta bültenlerine üye olun.
E-posta adresiniz :
Üyelik İşlemleri
Yeni Üyelik
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Sipariş İşlemleri
Sipariş İzleme
Sipariş Yardım Formu
Ödeme Bildirim Formu
Alışveriş İşlemleri
Alışveriş Sepeti
Alışveriş Listesi
Alarm Listesi
Yardım
Sık Sorulan Sorular
Para Puanlar
Online Ödeme Formu
  Ana Sayfa Hakkımızda Haberler S.S.S Site Haritası İletişim
Copyright © 2009 Hemenal.com
Tahtakale mah.vatan cad: 20 / 1 avcılar/istanbul GSM:0(555) 592 53 55 info@hasadorganik.com